وضعیت پاسخگویی داوطلبان گروه ریاضی در درس‌های مختلف کنکور ۹۴

سال گذشته در آزمون سراسری،  ۱۶۷ هزار و۷۴۶داوطلب در گروه آزمایشی  علوم ریاضی و فنی در جلسه آزمون حضور داشتند که از این میان، ۱۴۰ هزار و ۴۵۵ داوطلب به کمتر از ۱۰درصد سؤال‌های  درس ریاضی پاسخ صحیح داده‌اند. همچنین هیچ یک از پذیرفته‌شدگان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سراسری  به  ۱۰۰درصد سؤال‌های درس‌های  ادبیات، ریاضی و شیمی پاسخ صحیح نداده‌اند .

همان طور که در ابتدا گفتیم، آمار ذکر شده درباره وضعیت پذیرفته شدگان با آزمون گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی است، نه کل داوطلبان این گروه آزمایشی؛ یعنی، اگر وضعیت کل داوطلبان این گروه آزمایشی را بررسی کنیم، بدون شک، تعداد  داوطلبانی که در این آزمون به کمتر از ۱۰درصد سؤال‌های درس ریاضی پاسخ صحیح داده‌اند، بیشتر خواهد بود .

می‌خواهیم بگوییم با اینکه درس ریاضی برای بیشتر رشته‌های گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی،  بالاترین ضریب را دارد، تعداد قابل توجهی از داوطلبان این گروه آزمایشی بدون آمادگی لازم برای این درس مهم در آزمون  سراسری شرکت  می‌کنند، و  همچنین آمار  ذکر شده، بیانگر آن است که اگر داوطلبی حتی به یک سؤال درسی که در آن ناتوان است و ضعف دارد پاسخ صحیح بدهد (و به هیچ یک از  سؤال‌های همان درس پاسخ غلط نیز ندهد) از تعداد قابل توجهی از داوطلبان شرکت کننده در آن گروه آزمایشی، وضعیت بهتری خواهد داشت.

آمار ارایه شده، تاییدی است بر اینکه کنکور یک مسابقه است و قرار نیست که شما به همه سؤال‌های آن پاسخ صحیح بدهید؛ بلکه لازم است که در مقایسه با سایر داوطلبان، وضعیت بهتری داشته باشید، و این امر بدون دقت و هوشمندی در پاسخگویی به سؤال‌ها به دست نخواهد آمد.

ذکر این نکته مهم است که میانگین نمرات هر سال یکسان نیست؛ برای مثال، سال  ۹۳، در درس عربی و فرهنگ و معارف اسلامی، هیچ یک از داوطلبان  به  ۱۰۰ درصد سؤال‌ها پاسخ صحیح نداده‌اند؛ اما سال  ۹۴ ،  ۲۲۸ داوطلب به ۱۰۰درصد سؤال‌های عربی و ۲۱۳ نفر به ۱۰۰درصد سؤال فرهنگ و معارف اسلامی  پاسخ صحیح داده اند. همچنین برای پذیرفته شدن در رشته های با آزمون، سوابق تحصیلی یک داوطلب نیز  محاسبه می‌شود (۲۵درصد نمره کل آزمون سراسری بر پایه  سوابق تحصیلی داوطلب در آزمون کتبی نهایی سال سوم   متوسطه است)‌؛ یعنی، امکان دارد که داوطلبی در آزمون سراسری  درصدهای مطلوبی کسب نکرده باشد، اما سوابق تحصیلی خوبی داشته باشد .

گفتنی است که رشته‌های با آزمون شامل رشته محل‌های روزانه، شبانه، غیرانتفاعی،  پیام نور، تربیت معلم، پردیس خودگران و مجازی می‌شود که با آزمون سراسری دانشجو می‌پذیرند؛ یعنی، داوطلبان براساس نتیجه کارنامه خود می‌توانند رشته‌های مورد نظر را انتخاب کنند.

13941105P635857857

13941105Pm691vx512

منبع : کانون

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *