نوروفیدبک تراپی از زبان دکتر اکبرپور متخصص اعصاب و روان

تمامی باید و نبایدها در نوروفیدبک تراپی از زبان دکتر اکبرپور متخصص اعصاب  و روان

آسوده زندگی کنید!

اختلالات  قابل درمان با نوروفیدبک

نوروفيدبك نوعي بيوفيدبك است كه در آن از امواج مغزي به عنوان بازخورد استفاده مي‌شود.

ايده اصلي درمان اين است كه مغز با مشاهده نابهنجاري امواج خود، ياد مي‌گيرد خود را اصلاح نمايد. اين امر در روند درمان و بر اساس اصول يادگيري صورت مي‌گيرد. نوروفيدبك در درمان اختلالات زيادي از قبيل:بيش فعالي و كمبود توجه، مشكلات توجه و تمركزي،اختلالات رفتاري، افسردگي، تنظيم خلق، حمله هاي صرعي، ناتوانائيهاي يادگيری ،اختلالات تنظيم عاطفه، اختلالات اضطرابي، حملات هراس، بي خوابي، دندادن قروچه در خواب، سردردهاي ميگرني ،وسواس فكري و عملي و … به كار مي‌رود. برای درک بهتر مطالب توضیحات دکتر اکبرپور متخصص اعصاب  و روان را در زیر به تفضیل می خوانیم.

 

drakbarpoorنوروفيدبك به عنوان شكلي از بيوفيدبك، روشي ايمن و بدون درد است كه در طي آن حس‌گرهايي كه الكترود ناميده مي‌شوند، به سر بيمار متصل مي‌گردد.  در نوروفيدبك، براساس پروتكل‌هاي مشخص، بازخوردهاي مناسب در جهت رفع نابهنجاري امواج مغزي به بيمار ارائه مي‌شود. اطلاعات دريافتي توسط دو مانيتور جداگانه در اختيار بيمار و درمانگر قرار مي‌گيرند. در اين حالت هم بيمار و هم درمانگر قادر خواهند بود امواج مغزي بيمار را مشاهده كنند. در نتيجه فرايندهاي ناهشيار و غير ارادي (فعاليت امواج مغزي)، براي بيمار كاملاً محسوس مي‌گردد (از طريق مشاهده آنها در كامپيوتر) و بيمار با كمك درمانگر و ارائه محركهاي ديداري-شنيداري قادر خواهد بود امواج نابنهجار را دستكاري كرده و در طي جلسات درمان آنها را به حالت بهنجار تبديل كند.

موارد مورد استفاده برای نوروفیدبک تراپی:

-‏    بيش‌فعالي/ كمبود توجه (‏ADHD‏):

بيش از هر بيماري ديگري، براي درمان بیش فعالی(‏ADHD )‏ از نوروفيدبك استفاده شده است. مطالعات و تحقيقات ‏
مختلفي تأثير اين درمان را بر ‏ADHD‏ ثابت كرده‌اند.چندين درمانگر مجرب اظهار داشتند 85-80% بيماران مبتلا به ‏ADHD‏ به وسيله ‏نوروفيدبك بهبودي كامل يافتند‎.این در حالی است که اثرات سودمندانه ی این روش را با داروی ریتالین یکسان میدانند، علاوه بر آنکه عوارض جانبی که این دارو میتواند ایجاد کند، در استفاده از این روش وجود ندارد. و ضمنا” اثرات سودمندانه ی آن مانند دارو موقتی نیست.

-‏    اضطراب (‏Anxiety‏) :

بسياري از متخصصان، به كارگيري نوروفيدبك به منظور درمان اضطراب را يكي از عمده‌ترين موارد و زمينه‌هاي استفاده ‏از نوروفيدبك مي‌دانند. اكثر آن‌ها معتقدند اضطراب يكي از اولين بيماري‌هايي بود كه به نوروفيدبك پاسخ داد. نتايج پژوهشي نشان مي‌دهد ‏كه در حدود 90-80 % از بيماران اضطرابي با اين روش درمان شده‌اند‎. برخي از اختلالات اضطرابي كه با اين روش درمان مي‌شوند، ‏عبارتند از: اختلاس وسواس فكري ـ عملي (‏OCD‏)، حملات هراس (‏Panic‏)، فوبي‌ها (‏Phobias‏) و اختلال استرس پس از سانحه (‏PTSD‏). ‏

-‏    اختلالات يادگيري (‏learning Disorder‎‏).

اين اختلالات در سنين دبستان شايع هستند. در اين نوع اختلالات علي‌رغم هوش نرمال و عدم ‏وجود نقص حسي، كودك در يادگيري مشكل دارد. اين اختلالات موارد زير را در بر مي‌گيرد: نقص توانايي براي شناخت واژه‌ها، خواندن كند و ‏نادرست، مشكل در فهميدن و نام بردن اصطلاحات رياضي، عمل‌ها و مفاهيم، و گروه‌بندي ارقام، رعايت مراحل رياضي، شمارش، جدول ‏ضرب و نيز مشكل در يادگيري نوشتن لغات و جملات. در درمان اين اختلالات نوروفيدبك تحول بزرگي ايجاد كرده است. در مورد اختلالات ‏يادگيري، نوروفيدبك به تنهايي پاسخگوست و نيازي به درمان مكمل ندارد. معمولاً با كامل كردن يك دوره درماني، بهبودي ثابتي حاصل ‏مي‌شود. تأثير اين روش در چندين پژوهش علمي و معتبر نيز تأييد شده است .

–           اختلالات خواب (‏Sleep Disregulation‏):

اولين تغييراتي كه مراجعين عموماً بعد از شروع درمان با نوروفيدبك مشاهده مي‌كنند، تغيير و ‏تنظيم خوابشان است. بنابراين از نوروفيدبك هم در درمان اختلالات خواب نيزمیتوان استفاده كرد.

–          افسردگي (‏Depression‏):

در مورد بيماران مبتلا به افسردگي اساسي (‏Major Depression‏) كه هيچ درماني براي آن‌ها كارساز نبوده، ‏نوروفيدبك در اغلب موارد نتيجه بخش بوده است‏‎.‏در برخي از كشورها يكي از بهترين و معمول‌ترين درمان‌ها براي افسرده‌خويي (‏Dysthymia‏) {فسردگي خفيفي كه بيش از 2 سال دوام دارد، ‏اما زندگي فرد را مختل نمي‌كند}، نوروفيدبك است.

–         صرع (‏Cerebral apoplexy‏):

در انواع صرع و در مواردي كه داروها مؤثر نبوده‌اند و بيماري ‏بسيار مزمن و غيرقابل كنترل بوده است، نوروفيدبك در درمان 70 تا 90% از بيماران موفق بوده است ‏‎.در اكثر موارد نوروفيدبك بايد ‏با دارو درماني همراه باشد، اما حدود 20% از بيماران مي‌توانند مصرف دارو را پس از درمان با نوروفيدبك قطع كنند .

–            سوءمصرف مواد (‏substance abuse‏):

 مطالعات نشان داده است كه در مقايسه با درمان‌های دیگر در موارد  اعتياد، درمان با نوروفيدبك از بسياري ‏از روش‌هاي ديگر موفق‌تر بوده است. علاوه بر اين درمان با اين روش وسوسه و ولع فرد را كاهش مي‌دهد و در درازمدت احتمال عود و ‏بازگشت را پايين مي‌آورد ‏‎.‎‏از طريق نوروفيدبك مي‌توان تمامي موارد اعتياد و نيز سوءمصرف الكل را درمان كرد. ‏

 

 

پیام 4

 1. mehdi نوشته است :

  در مان خوبی به نظر می رسد وچند سال است که این نوع درمان در کشور های دیگر بوجود آمده است ؟ در کودکان پیش فعال از چه سنی می توان این درمان را شروع کرد؟ با تشکر

  • مدیرسایت نوشته است :

   اولین بار 25 سال پیش در آمریکا نوروفیدبک به صورت عمومی برای درمان اختلالات مختلف به کار گرفته شد. پیش از آن ناسا از این تکنیک برای افزایش تمرکز و ارتقاء عملکرد خلبانان خود بهره می برد.
   برای کودکان بیش فعال از زمانی که آنها بتوانند جلوی مانیتور بنشینند می توان درمان را آغاز کرد که معمولاً از حدود 4 سالگی این امکان وجود دارد.

 2. مهتاب نوشته است :

  سلام اثر نوروفیدبک موقت هست یا دایمی ؟ ممنون

  • مدیرسایت نوشته است :

   نوروفیدبک درمانی پایدار و دائمی تا پایان عمر است؛ از آنجایی که در این روش مغز یاد می گیرد که خودش امواج نابهنجارش را اصلاح کند، اثرات این یادگیری همیشه با فرد می ماند و بر خلاف دارودرمانی پس از مدتی از بین نمی رود. به همین دلیل این روش درمانی در مورد بیش فعالی، میگرن، اضطراب، وسواس و افزایش تمرکز و ارتقاء عملکرد، بهترین روش و کاملاً بدون عوارض است.

ارسال پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>